למה ואיך התרפיה מסייעת באבחון והתמודדות עם בעיות רגשיות?

 

 

ילדים וגם בעלי-החיים מתנהגים את הקושי, וכאשר הם חרדים או לחוצים הם יגיבו רק בצורה התנהגותית: הם יתקפו,ימנעו, יתעקשו, לא יגיבו אלינו, יחוו אי שקט וכדומה. שהילד צופה בסיטואציה כזו, הוא מעלה פרשנות מעולמו האישי, ונותן מילים לחוויה: "התוכי פחד שלא ישימו לב אליו", "הוא כועס כי הוא לא יכול לישון לבד", "אני חושב שהוא לא בא אלי כי הוא עצוב", "למה הוא לבד, איפה החברים שלו? " .וכך הילד מזדהה עם הכאב או הקושי של החיה או משליך עליה את הקושי האישי שלו. התכנים הראשונים שיעלה יבטאו את הצורך הלא מסופק של הילד. אם הילד יתמקד בתחושת ה"לבד" של החיה, כך בעצם הוא מספר לנו על החוויה שלו

 

זוהי רק דרך אחת לאבחן את מקור הקושי הרגשי בטיפול. להעלות את מקור הבעיה הרגשית, בצורה עקיפה ולא מאיימת, ולדון יחד בקושי של ה"חיה" (של הילד) ולעזור להתמודד ולהתגבר.

 

יתרון נוסף, היחודי לתרפיה, הוא אבחון קושי רגשי לפי התנהגותו של הילד עם החיות, באופן שהוא לא-מילולי: אני בודקת עם איזו חיה בוחר ליצור קשר, איזה סוג מגע בוחר, צורת ההחזקה, אם מפחד ממשהו איך מתמודד, מהי שפת הגוף שלו, איך בוחר להסתכל על סיטואציות, אפשר לראות טווח קשב, איספולסיביות והיפראקטיביות-באיזה מצבים קשוב ומתי נמנע ומוסח ועוד.

במפגש טיפולי אחד המשלב בעלי-חיים הילד מצליח לחשוף רפרטואר רגשות לעומת טיפול קונבנציונאלי בקליניקה שם נדרש סדרת טיפולים ארוכה על מנת להעלות מצבים רגשיים ולבחון התמודדות והתנהגויות. 

 

פינת החי כסביבה טיפולית, מעודדת ומאפשרת באופן טבעי, את הרצון של הילד לקחת אחריות, לדאוג ולטפל
ללטף ולהרגיש, וגם לאלף חיות גדולות מימדים ממנו- וכך הילד בתיווכי, מוצא את עצמו מתנסה בדברים חדשים 
שתורמים להעלאת ביטחונו ביום יום, יוזם, מפעיל את חושיו, דוחה סיפוקים, לומד לקחת תורות, לחלוק, לבטא את רצונותיו ורגשותיו בצורה תקינה, לומד להיות אמפטי לסביבתו, לומד להתמודד היטב עם תסכול , מתרכז לטווח ארוך ביצירת קשר עם החיה
לא מוותר, ועושה דברים יחודיים שלא האמין שיצליח. פינת החי מאידך, גם מציבה אתגרים של התמודדות 
עם מצבים חדשים לא מוכרים, מאיימים או מפחידים, חשיפה לסוג מגע חדש, תגובות לא צפויות
מה שמצויין לטיפול, כי כל הבעיות נחשפות, וברגע אמת אפשר לתת מענה יחד, ולהתגבר

זוהי שפתם של הילדים, הרבה יותר קל להם ללמוד, ולהתמודד, על ידי עשייה, חיקוי וצפייה. ופחות דיבורים
מה שעובד טוב אצלינו, המבוגרים.