top of page

על הטיפול

בעיות רגשיות אצל ילדים

קושי בתחום הרגשי אצל ילדים מתייחס לקשיים ביכולת לנהל ולהביע את רגשותיהם באופן מיטבי ויעיל, ובעוצמה ומשך שמותאם לסיטואציה.

קשיים אלו יכולים להתבטא בהתפרצויות זעם או בכי, הפנמה וחוסר ביטוי של רגשות, חרדה שבאה לידי ביטוי בהמנעות מפעילויות. קשיי הסתגלות לשינויים ודרישות תפקודיות במסגרות או בבית, בינהם: קושי להפסיד, קושי לבטא את רצונותיו ורגשותיו במילים, קושי בהבנת סיטואציות באופן מתאים, קשיים שפוגעים ביכולת יצירת מערכות יחסים בריאות ובכלל, ועוד...

זיהוי והתייחסות לבעיות רגשיות אלו חיוניים להתפתחותו הכללית של הילד ולבריאותו הנפשית.

יחודיות הטיפול הרגשי בעזרת בעלי חיים

 

ילדים מביעים את הקושי דרך עולם הדמיון והמשחק-ציור,משחק בובות, משחקי כאילו וכדומה כך הם יכולים לעבד את תכנים שקשים או מאיימים עבורם, לעומת מבוגרים שיכולים ישירות לדבר על הקשיים שחווים.  

דרך צפיה והזדהות והאינטרקציה עם בעלי-החיים, הילדים יכולים בנוכחותם להרגיש בטוחים לשתף בכל תוכן מאיים או שמקשה עליהם מבחינה רגשית, ולצד זה לפתח אחריות ותחושת עצמאות והעלאת הביטחון העצמי ביכולת לסייע ולטפל במישהו אחר שזקוק להם. דבר שעוזר להם להתגבר על הקשיים האישיים ולהתגייס לטובת האחר, להרגיש משמעותיים ובוגרים.   

 

פינת החי כסביבה טיפולית מאפשרת למטופל לתת ביטוי לחוסר השקט הפנימי ולמערבולות הרגשיות שלהם, לעומת טיפול קונבנציונאלי בו נדרש המטופל לשמירה על שליטה עצמית. פינת החי והמשחק עם בעלי החיים מאפשרים שחרור אנרגיה, הפחתת חרדה או לחץ, תנועה ופעילות מגוונת ומשתנה.  

כמו כן, זו התרפיה היחידה בה הילד צופה ולוקח חלק בסיטואציות מהחיים- לידה, הריון, טיפול הורי בצאצאים, יחסים בין הורים או אחים, חיה שנמצאת לבדה או כמה פריטים יחדיו, הם אלו שמסייעים בהעלאת הבעיה הרגשית, כאשר הילד נותן את הפירוש למה שרואה כפי שחווה זאת בעולמו שלו. כך יהיה פנוי רגשית לקיים את דרישות הסביבה ולעמוד במטלות היומיומיות בהצלחה. 

קבלה ללא תנאי | בקשר עם החיות אין שיפוטיות כמו ביחסים בין אישיים וקיימת חוויה של  קבלה ללא תנאי שאינה תלויה בדבר. חוויה זו מעניקה למטופל תחושת ביטחון ואמון בקשר ובמערך הטיפולי. כך גם דמותו של המטפל, נתפסת על ידי המטופל כמכילה ולא שיפוטית בזכות בעלי החיים המלווים אותו. 

השלכה | בעל החיים מאפשר למטופל להשליך עליו תכנים מעולמו הרגשי, באופן שיאפשר לו "לגעת באש מבלי להיכוות". כאשר המטופל מתמודד עם תכנים רגשיים קשים, קל לו יותר לייחס אותם לחיה וכך, בעצם, לספר על עצמו דברים שקשה לו לבטא ולהתמודד איתם. 

 

שיפור בדימוי העצמי | יצירת קשר עם בעל חיים חדש ולא מוכר זו חוויה עוצמתית עבור המטופל, וכל הצלחה במשימה כזו, מעלה את הביטחון העצמי ותורמת לשיפור הדימוי העצמי וההערכה העצמית של המטופל. כמו כן, כאשר אדם מטפל במישהו אחר שזקוק לו הוא מעצים את תחושת היכולת והעשייה שלו עצמו. הטיפול בעזרת בעלי חיים יאפשר למטופל לחוות את הצד המיטיב שלו, הצד הרך, הדואג, המסור והאוהב. ישנם מטופלים שלא מסוגלים לבטא את הצדדים הללו באישיותם (ייתכן שאף אינם מודעים לקיומם) והמגע עם בעלי החיים בטיפול הוא ההזדמנות הראשונה שלהם לחוות משהו שונה מסוג המגע אליו הם רגילים.

הזדהות ועיבוד | העבודה עם בעלי חיים יכולה לעזור גם בעיבוד תכנים היוצרים קשיים רגשיים. הלקות של המטופל תקבל ביטוי כאשר יחוש זיקה מוגברת לבעלי חיים שסובלים אף הם מפגם כלשהו. דרך עבודה עם בעל חיים כזה ומעקב אחרי ההתמודדות שלו עם קשייו יכול המטופל לנסות ולהתמודד עם קשייו שלו.

סיוע להתמודדות עם בעיות רגשיות על רקע קושי חברתי | מטופל המלווה בחיית מחמד, יכול להיתפס בעיני סביבתו כהרבה יותר נגיש ופחות מאיים. בסביבת בעלי חיים קל יותר ליזום וליצור קשרים בינאישיים.  

המוטיבציה הרבה שיש לילדים ליצור קשר עם בעלי-החיים בטיפול, מעודדת אותם לדחות סיפוקים, להתאפק, לעמוד בכללים, ללמוד מיומנות של לחכות בתור, להפסיד בכבוד, להתמודד עם תסכולים באופן יעיל, להתגבר על רכושנות, לבטא את עצמם במילים ולא רק בהתנהגות, ולדעת להגדיר לסביבתם ולעצמם מהם הקווים האדומים שלהם-מתי נעים/לא נעים לי וכדומה. 

הרגעה | מחקרים הוכיחו כי "קשר לבעלי חיים מפחית את רמת העוררות הגופנית (לחץ דם, דופק, הזעה ותופעות פיזיות נוספות המעידות על תחושת מתח)". כלומר, לבעלי החיים יש השפעה מרגיעה על מי שנמצא בסביבתם. הם מעודדים מוטיבציה ופיתוח של חוש אחריות ודאגה כלפי האחר. המטופל דואג למישהו שתלוי בו ולא יסתדר בלעדיו. כך הוא לומד לזהות את צורכי האחר, להיענות להם ולהפיק סיפוק מהידיעה שהוא אחראי כלפי יצור חי אחר.

bottom of page